Jak vybrat jímku

Jak správně vybrat jímku

Napojení na odpadní kanalizaci je sice v dnešní době pro mnoho lidí nezbytné, ne všechny objekty tomu ovšem odpovídají. V takovém případě je pak nutné hledat alternativní řešení. A jedním z těch nejpoužívanějších jsou právě jímky.

Jímky neboli žumpy

Ještě než se dostaneme k samotnému výběru jímky, řekněme si ve zkratce, jak takové zařízení vlastně funguje. Není na tom v podstatě nic složitého. Jde totiž o vodotěsné bezodtokové nádrže z různých materiálů, v nichž dochází k akumulaci odpadních vod i splašků. Každou jímku je při naplnění nutné vyvážet, což tedy pro celoročně obývané objekty není příliš ekonomické ani praktické.

Výběr jímky a čemu věnovat pozornost

Výběr jímky je třeba dobře promyslet, abyste si pořídili tu nejvhodnější variantu právě do svých podmínek. Na co je tedy třeba při výběru jímky pamatovat? Především hraje roli počet lidí v objektu, připojené zařízení a velikost prostoru, který máte k dispozici . Disponujete-li větší plochou, doporučujeme Vám pořídit si také větší jímku, nebo právě tu nebude nutné tak často vyvážet (cena za vývoz se pohybuje podle lokality od 800 do 1 500 korun za 8 m3 odčerpané odpadní vody). Nezapomínejte nicméně ani na vzdálenost nádrže od objektu.

Samozřejmě si lze vybrat z více druhů materiálu. Velmi oblíbené jsou plastové jímky z polypropylenu, které patří k poměrně levným, zato velmi pevným a odolným řešením. Ať už se rozhodnete jakkoli, pamatujte, že k instalaci jímky je nutné mít vyřízeno povolení stavebního úřadu, zatímco povolení k vypouštění odpadních vod, jež je nutné k provozu septiku, potřebovat nebudete.

Z pohledu administrativní náročnosti a následné kolaudace je proto jímka na vyvážení nejsnadnějším řešením. Je nutné věnovat pozornost tomu, abyste při koupi jímky obdrželi dokumentaci potřebnou ke kolaudaci – protokol o nepropustnosti, prohlášení o shodě, stavební technické osvědčení a zejména certifikát výrobku, který ne všichni výrobci vlastní.